Strona główna
Aktualności
Finansowanie
Ogłoszenia
Katalog firm
Katalog ofert
TRShop
Kontakt
Od nowego roku szkolnego zmieni się system kształcenia zawodowego
dodano: 03.05.2012

To bardzo istotna informacja dla tych młodych rolników, którzy otrzymali z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach PROW 2007 - 2013, 75 tys. zł premii na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania, pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia. Przypomnijmy, że osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" nie posiadały wymaganego wykształcenia, mają na uzupełnienie go 36 miesięcy od otrzymania decyzji przyznającej wsparcie. Termin ten nie może być wydłużony, a w przypadku gdy wykształcenie nie zostanie uzupełnione w tym czasie, młody rolnik będzie musiał zwrócić otrzymaną z ARiMR pomoc wraz z odsetkami.

Tymczasem od nowego roku szkolnego 2012/2013 zmienia się system kształcenia zawodowego i młodzi rolnicy, którzy mają uzupełnić wykształcenie, a jeszcze się za to nie zabrali, będą mieli zupełnie inny tok nauki niż dotychczas. Prosimy takie osoby o wnikliwe zapoznanie się z tymi zasadami, tak aby zdążyły wywiązać się z tego zadania przed upływem wyznaczonego przez ARiMR terminu.

Zmiana w systemie oświaty polega na tym, że od nowego roku szkolnego 2012/2013 nie będzie już naboru do szkół dla dorosłych prowadzących kształcenie zawodowe. Wyjątkiem będą szkoły policealnej, ale tam, w przypadku szkół rolniczych, znacznie ograniczono liczbę zawodów, które można zdobyć kończąc w nich edukację. W miejsce likwidowanych szkół wprowadzono nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych - kwalifikacyjny kurs zawodowy, który może być prowadzony przez szkoły rolnicze.

Osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze, mogą ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy oraz po zdaniu egzaminu uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje np. w zawodzie: Rolnik (kwalifikacja R.3) - prowadzenie produkcji rolniczej, Ogrodnik (kwalifikacja R.5) - zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych, pszczelarz (kwalifikacja R.4) - prowadzenie produkcji pszczelarskiej. Natomiast młodzi ludzie, którzy mają wykształcenie na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym muszą równolegle z odbyciem kwalifikacyjnego kursu zawodowego, uzupełnić poziom wykształcenia zasadniczego zawodowego lub średniego poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub zdanie egzaminów eksternistycznych.

Program kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie nauczania zawodu będzie porównywalny z programem zasadniczej szkoły zawodowej i przewiduje przeprowadzenie łącznie minimum 880 godzin zajęć. Przy takiej liczbie godzin zrealizowanie kursu w ramach jednej z wymienionych kwalifikacji będzie trwało ponad rok. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i otrzymanie dyplomu.

Młodzi rolnicy posiadający wykształcenie średnie inne niż rolnicze będą mieli możliwość podjęcia nauki w szkole policealnej dla dorosłych, ale wyłącznie w zawodzie technik turystyki wiejskiej lub technik weterynarii. W tym drugim przypadku konieczne jest, aby w przyszłości, w nabytym gospodarstwie prowadzić chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Nauka w szkole policealnej trwa 2 lata, a świadectwo jej ukończenia jest dokumentem potwierdzającym średnie wykształcenie rolnicze.

źródło: ARiMR

Komentarze


Dodaj komentarz
nick:
treść:

300


przepisz kod z obrazka:

Akceptuje Regulamin
ziomal_one

Czyli bardziej opłaca mi się po liceum ten kurs kwalifikacyjny? 1.5 roku i z głowy?

03.07.2014 16:39:31

Wyszukaj:

szukaj w:
aktualności
finansowanie
ogłoszenia
katalog firm



Login:
hasło:

Zarejestruj się

Newsletter:

Dodając swój e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie najnowszych informacji dotyczących portalu Technikarolnicza.pl



Katalog firm:
ITALIA POLONIA
Agroma S.A. w Poznaniu
P.H.U "ROLGWAR" Sp. z o.o.
Farmtrac Tractors Europe Sp. z o.o.
Centrum Techniki Rolniczej sp. z o.o.
DOM HANDLOWY HENRYKI I PAWŁA KORBANKÓW
PPHU FARMASZ
ZIP AGRO
Hydros-System Waldemar Zimiński
Raiffeisen Agro-Technika Sp z o.o.
Hydro-Masz
Euro Elektronika sp. z o.o.
Tekanmotor Sp. z o.o.
Fabryka Wyrobów Metalowych "BRAT-MET"Sp. z o.o.
SIPMA S.A.
HITMASZ Henryk Kołtonowski Sp.j.
RB projekt - Biuro projektowe
PHU Grocholewicz
Case IH Polska
PPHU ASTO
Farmer sp. z o.o.
ROLSAd Sp.J.
PPHU FARMASZ
Pro-Vega
Zakład Zaopatrzenia Usług i Produkcji sp. z o.o.
POM Farmasz
PAM-WWW.FRACKIEWICZ.EU
P.P.U.H.Remix-Oil
AgriTrucks Szendryk
ANT-Polska
Tanie Maszyny Rolnicze
EMMAROL Sp. z o.o.
MARK-ROL Marek Piniasrki
Farmexpert
Biuro Rachunkowe LMT
Technika Rolniczo-Budowlana "ROL-TECH"
ASOC "URPOL" WALERIAN KUNERT
PPHU FARMASZ
TORNUM POLSKA Sp. z o. o.
Pneumat System Sp. z o.o.
Agriaffaires.pl
Agriaffaires.pl
Strefarolnika.pl
Stanimpex
Rad Pol
FOMIR Michał Ilczyszyn

Ostatnio komentowane
Stachu
Treść:
Szukam tura do traktora URSUS 5714 czy ktoś by mógł podać jakiś salon gdzie mógłbym kupić lub ma na sprzedanie
dodano:22.04.2015 20:10:45
[zobacz]

Grzegorz
Treść:
Czy jest możliwość montażu rewersu do ursusa 5714?
dodano:07.06.2015 12:52:54
[zobacz]

kłusownik
Treść:
podpisuję się pod opinią "emi", żałuję zakupu tego wynalazka...
dodano:01.08.2015 11:55:21
[zobacz]

kłusownik
Treść:
podpisuję się pod opinią "emi", żałuję zakupu tego wynalazka...
dodano:01.08.2015 13:21:25
[zobacz]

Micahł M-ce
Treść:
Śmigamy od 3 lat na 190tce, wszystko cacy :: )
dodano:11.08.2015 15:03:51
[zobacz]

pepsi
Treść:
http://allegro.pl/tur-ladowacz-czolowy-metal-fach-t229-1-t229-pronar-i5671070694.html
dodano:27.09.2015 14:46:54
[zobacz]

rüzgar
Treść:
But if someone gets his boxers in a knob more than slapstick Nazis or clueless anal Hitler autographing the Seed Register for Indiana Jones, then they just aren't going to be the right hearing for Inglourious Basterds. In deed they shouldn't be attention fun movies at all
dodano:27.11.2015 17:55:13
[zobacz]

janek
Treść:
W u5714 jest prawie 5tys.mth :)tylko 2 poważne awarie a tak to podzespoły eksploatacyjne :) na następny sezon dostanie nowe przednie buty.czy wiecie może czy jest sens montować w nim klimatyzację a ciągnik jest z 2004 roku
dodano:28.12.2015 21:13:51
[zobacz]

rolnik
Treść:
Nie polecam!!! Oszuści!!!! Kupiłem ich ciągnik 5 lat temu. Były z nim ciągle problemy- kilka razy był w serwisie w czasie gwarancji. Ostatnio pojawiła się większa awaria silnika i.... okazało się, że w moim ciągniku jest około 14-letni silnik, który pochodzi z demontażu z innego ciągnika!!!
dodano:15.06.2016 19:45:45
[zobacz]

Tomek
Treść:
Posiadam ten ciągnik już około 3-4 lat dokładnie model orion 16.1 dane techniczne można sprawdzić na ich stronie co ode mnie to był tylko jeden problem spalił się opornik w elektryce koszt naprawy niecełe 50 zł. Traktor bardzo zwinny, szybki i mocy mu nie brakuje z lemkenem europal6 5 skib idzie lux
dodano:10.11.2017 22:15:29
[zobacz]


wydawnictwo: Miacom-Studio | mapa strony |